10 Şubat 2015 Salı

Biz Hep Genç mi Kalacağız?

Yaşarken kıymetini bilmeyiz yaşlılarımızın. Gittiklerinde anlarız onları çok geç olsa da. Oysa yüzlerindeki her çizgi ayrı bir yaşanmışlığı anlatır bize. Biz anlamayız ve anladığımızda da iş işten çoktan geçmiş olur.

Biz gençlerin belki bilerek belki bilmeyerek yaşlılarımıza yaptığımız en büyük kötülük anılarının üzerine bir örtü çekmek ve tüm yaşanmışlıklarını bir çırpıda silip atmaktır bir köşeye. Oysa çok büyük beklentileri de yoktur bizden. Yarım ağız bir tebessüm etsek yetecek onları mutlu etmeye. Ama yok,  bencilleşen ve yalnızlaşan dünyamıza kendimizle beraber onları da mahkum etmek varken iyi niyet denilen vasıfsız duygu neden merhametle birleşsin ki onlara karşı?


Hiç yaşlanmayacağız ve hiç ölmeyeceğiz gibi geliyor bize. Bu dünyaya kazık çakacağız zannediyoruz. Oysa Rabb' im öyle bir anda veriyor ki ölümü. Çaresiz kabul ediyorsun ve diyecek hiçbir sözün kalmıyor. Tükeniyorsun. Peki neden bunca kin, öfke ? Cevabı paragrafın ilk cümlesinde vermiştik aslında. Bu dünyayı sonsuz ahireti ulaşılmaz zannediyoruz. Oysa ki bir nefes kadar yakınımızda.

Düşünelim bir an için. Bir insan bir anda gelip hayatımızdaki bütün kapıları kapatıyor ve kilidi vuruyor. Ne hissederiz acaba? İlk aklıma gelen acizlik. Peki neden bir insana bu duygu yaşattırılır? Cevabı düşüncesizlik. Cevabı cehalet. Cevabı ...

Kaldıramayacağı yüklerin altına girmemeli insan. Yaptığı hiçbir şeyden dolayı övünç duymamalı. Çünkü bilmeli ki o övgünün yegane sahibi Allah' tır. Eğer O istemeseydi biz hiçbir şey yapamazdık iyi ya da kötü. Hiçbir şeye sahip olmazdık eksik ya da fazla. Teşekkür etmeyi bilmeliyiz hem bizi Yaradana hem bizi yetiştirene.

Sırf yaşı ilerlemiş diye bir insanın duygularını yok sayamayız. Sırf hayat tecrübesi bizden fazla diye onu susturup, oturtup geriye kalan her şeye ve herkese karşı olamayız. 

Eğer yanımızda yöremizde bir yaşlı varsa ona her baktığımızda merhamet duygumuzu büyütelim. Çünkü en büyük ibadetlerdendir merhamet ve özünde bundan yoksun olan insan her kötülüğü yapabilecek insandır unutmamalıyız.

Ve yine unutmamalıyız ki; ne ekersek onu biçeceğiz. Biz anamıza babamıza nasıl davranırsak yarın evladımız da bize öyle davranır. Çünkü nasıl yaşarsak öyle öleceğiz.

Neslihan KILIÇ

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Kalbe Takılanlar Copyright © 2012 Design by Balköpüğü Tasarım Blogger Temaları