4 Kasım 2014 Salı

Bir Sinan Akyüz Kitabı Daha : Piruze

Merhabalar. 

Kasım ayının ilk yazısıyla sizlerleyim. Uzun zaman önce tanışmıştım kitaplarıyla Sinan Akyüz ' ün. İlk okuduğum kitabı Şahika ve Feraye olmuştu. Şimdi ise Piruze ile ilgili düşüncelerimi anlatacağım elimden geldiğince.

Sinan Akyüz'ü gerçek hayat hikayeleri anlattığı için seviyorum. Lakin Piruze uzun sürecek yolculuğumun en keyifli ve en doğru tercih edilmiş arkadaşıydı. Genelde yolculuk yaparken bana eşlik edenler seyahatlerde çok uyumamdan şikayetçidirler ancak yol arkadaşım o kadar sürükleyiciydi ki çok az uyudum ve kitabı bir günde bitirdim. Tadı damağımda kaldı diyebilirim. Piruze ve Oğulları 'nıda ilk fırsatta okuyup yazmaya çalışacağım. Çok güzel bir kitaptı.


Piruze! Şamda bir türk gelin!
Piruze diplomat bir babanın kızıdır.Mesleği gereği ülkeden ülkeye göç etmek zorunda kalan bir ailenin çocuğudur.Babasının görevi Şam'a çıkınca orada bir gence aşık olur.Ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen o gençle evlenen Piruze'nin hayatında uzunca bir süre her şey oldukça yolunda gider ve sevdiği adamdan üç erkek çocuk dünyaya getirir. Taa ki bir gün kayın pederi ölene kadar. Kayın pederi öldükten sonra Piruze'nin hayatı tepetaklak olacaktır ve olup bitene kendisi bile şaşıracaktır. Onun ailesini ayakta tutan aslında kayın pederiymiş geçte olsa anlayacak. Bir dizi olumsuzluk yaşayacak olan Piruze'nin hayatı kendi ülkesine dönmesiyle  yeniden düzene girecektir.

Sinan Akyüz'ün sade,akıcı ve etkileyici bir üslupla yazdığı bu romanı sizde elinizden bırakamayacaksınız.
Yaşanmış hikayeleri dinlemeye , okumaya ve dersler çıkarmaya çok ihtiyacımız var ve aslında bütün bu kitapları daha doğrusu hikayeleri okurken hiç kendimiz yaşamayacakmışız gibi uzaktan bakıyoruz ya. İşte en büyük hatayı burada yapıyoruz. Bu tarz kitapları okurken bir taraftan da bunu sorguluyorum kendi içimde. Karakter gözüyle yaklaşmaya çalışıyorum hikayeye ve o zaman daha iyi anladığımı hissediyorum yazılanları. Tabii ki birçok şey yaşanmadan bilinmez ama bu karşındakini anlamana engel değil.

Teşekkürler Sinan Akyüz!

Neslihan KILIÇ

2 yorum:

  1. Merhaba,

    Blogunuzu çok beğendim ve sizi takibe aldım bende bloguma beklerim :)

    Sevgiler,
    http://hayatimakyajla.blogspot.com.tr/

    YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Kalbe Takılanlar Copyright © 2012 Design by Balköpüğü Tasarım Blogger Temaları