28 Ekim 2012 Pazar

Anlatamayız UZUN HİKAYE

0 yorum

UZUN HİKAYE

Osman Sınav'ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği son filmi.Mustafa Kutlu'nun aynı adlı kitabından muhteşem bir uyarlama.Kitabı okumadım ama ilk fırsatta almayı düşünüyorum.Okumadan uyarlamanın muhteşem olduğunu nasıl söyleyebildiğimi sorarsanız benim yorumum film içindi.


Bu film bütün sinema severlere şiddetle tavsiyemdir(biliyorum anlatım bozukluğu yaptım).

Benim bu filme gidişimin üç sebebi vardı.Biri Osman Sınav diğeri Kenan İmirzalıoğlu ve en önemli unsur da abla tavsiyesi.Film bittiğinde iyi ki gitmişim dedim.Olağanüstü güzellikte ve inanılmaz etkileyici bir filmdi.Seyrettiğim en güzel filmlerden biri oldu.


70'li yıllara dair çok güzel bir aşk hikayesi.Ama bildiğiniz aşk hikayelerine hiç benzemiyor.Belki de benziyor.Bu sizin aşktan ne anladığınızla ilgili.Ben filmden çıktığımda böyle bir aşkı gerçek hayatta nerden bulacağız diye hüzünlenerek ayrıldım salondan.Çünkü anlatılan sadece aşk değil o aşkın etrafında dönen doğru olduğu için sürekli kaybeden ve zorlu bir hayat mücadelesi süren ve hikayeleri hiç bitmeyen zaman döndükçe sürecek olan üç kişilik çekirdek bir ailenin yaşamından kesitler sunan oldukça mütevazi bir hikaye.Uzun upuzun bir hikaye.

Kenan İmirzalıoğlu'nun klasik rollerinden biridir diye düşünürken bambaşka biri olarak çıktı karşıma.Hem aşık hem de fedakar bir baba.Ve bence bugüne kadar canlandırdığı en iyi karakterdi Ali.

Filmde Tuğçe Kazaz'ın oynadığını bilmiyordum.Bir anda karşımda onu görünce Kenan İmirzalıoğlu'nun karşısına da bu kadın mı çıkarılır diye geçirirken içimden ilk beş dakikadan sonra keşke Karadayı dizisindeki partneride bu olsaymış demeye başladım.Tahmin ettiğimden çok daha iyi bir oyun çıkarmıştı ortaya.Münire için çok uygun olmuş Kazaz.

Filmde sürpriz oyuncular çıktı karşıma.Belki de ben üzerine çok araştırma yapmadan gittiğim için karşıma çıkan kişiler sadece bana sürpriz oldu.Ama sürprizlerin hepsi harikaydı.

Filmin konusuyla ilgili bir şey söylemek pek mümkün değil.Sadece şunu söyleyebilirim film bittiğinde dudağınızda sıcak bir tebessüm ve gözünüzde bir damla yaş olacağının garantisini veriyorum.Ne dramatik ne komedi.Çok naif,duygusal,esprili,sizi içine çeken ve uzun süre etkisinde kalacağınız tek kelimeyle mükemmel bir film.

Filmden çıktığımızda bana ve kuzenime konusunu soranlara hep aynı yanıtı verdik:Anlatamayız Uzun Hikaye...

4 Ekim 2012 Perşembe

İnsan ve İnsanlık Üzerine

0 yorum
İnsan nedir? Allah aşkına biri bana açıklasın.Ben bulamıyorum cevabı.Daha doğrusu buluyorum da hangisi doğru ona karar veremiyorum.Bu dünya için insan olmak mı yoksa ahiret dediğimiz diğer dünya için insan olmak mı?Sanırım bu ikisini karıştırmaya başladık.

Bu dünya için insan olmak istiyorsak uyanık,gözü açık,hakkını kimseye yedirmeyen,her şartta ve koşulda hakkını aramayı bilen,insanları ezen hatta zor durumda bırakan vs.Örnekleri çoğaltmak mümkün.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Kalbe Takılanlar Copyright © 2012 Design by Balköpüğü Tasarım Blogger Temaları