27 Nisan 2012 Cuma

OD

           Od:Ateş demek.
                
                 İskender Pala'ya ait bu kitabı ilk çıktığı zamanlarda aldım ve ancak okuyup bitirme fırsatım oldu.Düşüncelerimi sizlerle paylaşmak ve yanlış bildiklerim varsa düzeltilebilsin diye yazma ihtiyacı duyuyorum.

                Kitabı çok büyük bir heyecanla elime alıp okumaya başladım.Öncesinde Aşkın Gözyaşları'nı okuduğumdan, ondan etkilendiğim kadar etkileneceğimi düşünerek heyecanla ilerlemeye başladım sayfalar arasında.Ama okudukça şevkim kırıldı.Belkide beklentilerimi yüksek tutmuştum ve bir başka kitapla, Mevlana ile arasında kıyaslama yaptığım için böylesine bir hayal kırıklığı yaşadım.

                  Evet kitapta yanmaktan bahsediyor ateşten.Ancak İskender Pala'nın çok ince bir noktayı kaçırdığını ve yanlış aksettirdiğini düşünüyorum.Nedir bu ince nokta?İlahi aşk ile dünyevi aşk. Yunus'un ilahi aşkı bu kitapta eşine duyduğu aşkın gölgesinde kalmış.Evet bütün sınavları verip derviş olma yolunda emin adımlarla ilerliyor Yunus Emre fakat sizi o ilahi aşkının içine çekemiyor. Öyleki huzura erdiği her noktada eşini anıyor içten içe.

                Ha diyeceksiniz ki sonuçta O da bir insan evladı ve bir başkasına,karşı cinse bir aşk besleyemez mi?Tabii ki olacak.Ancak bizler Yunus Emre'yi 'Yaradılanı severim Yaradan'dan ötürü' cümlesiyle bildik,tanıdık,sevdik.Ama kitapta buna dair hiçbir cümleye rastlamadım.

             Aslında belki de yazar bize farklı bir gözle bakma imkanı vermek istedi Yunus'a.Ancak ben ona bu gözle bakmayı pek sevmedim.Ben Yunus'u bildiğim kadarıyla sevmeyi yeğliyorum bu saatten sonra.

              İskender Pala'nın okuduğum ilk kitabıydı.Kitaplarının genelde ağır bir dili olduğundan bahsediliyordu ancak bu kitapta çok yalın ve sade bir dil kullanmıştı.Akıcı bir üslubu olduğu da söylenebilir.Ama bunlar kitabı benim gözümde zirveye taşımaya yetmedi.Heyecanla başlayıp nihayet bitirdim diyerek sonlandırdığım 'Bir Yunus Romanı' oldu.
N.K.

0 yorum:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Kalbe Takılanlar Copyright © 2012 Design by Balköpüğü Tasarım Blogger Temaları