27 Nisan 2012 Cuma

OD

0 yorum
           Od:Ateş demek.
                
                 İskender Pala'ya ait bu kitabı ilk çıktığı zamanlarda aldım ve ancak okuyup bitirme fırsatım oldu.Düşüncelerimi sizlerle paylaşmak ve yanlış bildiklerim varsa düzeltilebilsin diye yazma ihtiyacı duyuyorum.

                Kitabı çok büyük bir heyecanla elime alıp okumaya başladım.Öncesinde Aşkın Gözyaşları'nı okuduğumdan, ondan etkilendiğim kadar etkileneceğimi düşünerek heyecanla ilerlemeye başladım sayfalar arasında.Ama okudukça şevkim kırıldı.Belkide beklentilerimi yüksek tutmuştum ve bir başka kitapla, Mevlana ile arasında kıyaslama yaptığım için böylesine bir hayal kırıklığı yaşadım.

                  Evet kitapta yanmaktan bahsediyor ateşten.Ancak İskender Pala'nın çok ince bir noktayı kaçırdığını ve yanlış aksettirdiğini düşünüyorum.Nedir bu ince nokta?İlahi aşk ile dünyevi aşk. Yunus'un ilahi aşkı bu kitapta eşine duyduğu aşkın gölgesinde kalmış.Evet bütün sınavları verip derviş olma yolunda emin adımlarla ilerliyor Yunus Emre fakat sizi o ilahi aşkının içine çekemiyor. Öyleki huzura erdiği her noktada eşini anıyor içten içe.

2 Nisan 2012 Pazartesi

Hayır Diyebilmek

2 yorum
Ne kadar anlayışlı ve hoşgörülü olursak olalım insanları anlamak ve onlara müsamaha göstermek bir yerden sonra inanılmaz zorlaşıyor.

İstenilen karşısında bazen çıldırma noktasına gelebiliyorsun.Karşındaki küçük veya büyük olsun hiç fark etmez.Yaradan sanki bizim sabrımızı ve sukunetimizi nereye kadar koruyacağımızı bize göstermek için o insanları bize gönderiyor.Belki de tahammül sınırımızı artırıp daha çok onu anmamızı ve Ya Sabır çekmemizi istiyor karşımızdakinin kalbini kırmadan.

Karşımızdakinin kalbini kırmayalım.Bizde hatırı vardır.O bana geçmişte falan şeyi yaptı ben şimdi ona nasıl olumsuz davranırım.İstediği şeyi yapmazsam veya en önemlisi de ona HAYIR dersem onu kırmış olurum vs. vs.Peki bütün bunların içinde ben veya benim isteklerim nerede?Yanlış anlamayın asla önce ben demekten veya bencil olmaktan bahsetmiyorum.Ama şöyle bir ince çizgide var ki bütün bunları düşünürken ben neden kendime ve karşımdakine sınırlar koymuyorum?İnsanlara koşulsuz itaat ediyorum, ne derlerse o.Halbuki bir tek Allah'a itaat konusunda tökezliyoruz kula itaat etmek hat safhada.Halbuki biz insanları bu kadar önemseyip hayatımızın tam merkezine koyuyoruz da bakalım biz onların umurunda mıyız?Umrunda barınmaktı niyetim diyor ya şair işte öyle niyetle miyetle olmuyor bu işler.Eğer umrunda değilsen karşındakinin sende de ipler kopuyor bir süre sonra.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Kalbe Takılanlar Copyright © 2012 Design by Balköpüğü Tasarım Blogger Temaları